Ocieplenie poddasza, posadzki i ścian – budowa energooszczędnego domu

Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednia budowa domu, a co za tym idzie, właściwe ocieplenie poddasza, posadzki i ścian, przekłada się na koszty związane z ogrzewaniem jego wnętrza. Czym w ogóle charakteryzuje się energooszczędny dom? Zimą zatrzymuje ciepło, a latem zaś skutecznie izoluje go od wysokiej temperatury panującej na zewnątrz. Stąd wynika, iż termoizolacja jest bardzo ważną sprawą.

Materiały termoizolacyjne dla energooszczędnych domów

Wysokość rachunków za ogrzewanie domu ma duże znaczenie, nawet gdy właścicielami jest zamożna rodzina. Nikt przecież nie lubi i nie chce przepłacać. Jeżeli więc można w jakiś sposób zaoszczędzić, to zwykle każdy jest zainteresowany danym tematem i dopytuje o szczegóły. Budowlańcy podpowiadają, że najlepszym sposobem jest odpowiednia termoizolacja.

Dwie znane metody

Coraz mniej budowlańców w dzisiejszych czasach stosuje starodawną metodę, którą jest poszerzenie przegród w celu umieszczenia w nich jak największej ilości wełny lub styropianu. Trzeba wówczas liczyć się z tym, że ściany staną się bardzo, a nawet zbyt grube.
Drugą, sprawdzoną i przede wszystkim lepiej znaną metodą jest stosowanie pianki Kootherm lub PUR. W Polsce pianka poliuretanowa początkowo była stosowana na dużych inwestycjach. Od pewnego czasu wykorzystuje się ją przede wszystkim w budownictwie jednorodzinnym.

Izolacja samych ścian nie wystarczy

Aby uzyskać odpowiednią termoizolację, trzeba ocieplić nie tylko same ściany, ale również poddasze domu i jego posadzki. Chcąc oszczędzać na ogrzewaniu, należy myśleć o tym od samego początku, już na etapie projektowania domu, a później jego budowy. Dobrze dobrane metody termoizolacji, a następnie odpowiednie wykonanie prac, to czynności, które bez wątpienia przyczynią się do dużych oszczędności. Tym sposobem dom będzie nie tylko energooszczędny, ale również komfortowy i bezpieczny dla jego mieszkańców. Warto w tej kwestii poradzić się fachowców, którzy doradzą, a nawet zakupią odpowiednie materiały i samodzielnie wykonają całą pracę.