Mostki termiczne na drodze ku szczelnej izolacji

Energooszczędność to dziś jedno z częściej używanych słów w nowoczesnym budownictwie. Na co dzień wykorzystujemy żarówki o mniejszym poborze mocy, samochody o ograniczonym zużyciu paliwa, gasimy światła, oszczędzamy wodę, a najczęściej zapominamy o podstawach. Pomieszczenie, które ma niewłaściwie przeprowadzoną izolacje, zawsze będzie droższe w utrzymaniu, niż oczekiwaliśmy, a wtedy oszczędzanie mija się z celem. W artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jakie są najczęstsze przyczyny nieszczelnej izolacji.

Budowa zakończona i pozornie wszystko wydaje się w porządku, jednakże ciepło ucieka, a koszty ogrzewania gwałtownie wzrastają. Zatem jednak jest nie w porządku. Nikt nie lubi wyrzucać pieniędzy w błoto, a w tym przypadku stajemy się bezradni. Przyczyna sytuacji są prawdopodobnie mostki termiczne, które wpływają na ciągłość w termoizolacji budynku. Szczególnie narażonymi miejscami są otwory okienne i drzwiowe, kiedy ich montaż jest nieumiejętny. W obu sytuacjach nie należy montować stolarki podczas wykonywania ocieplenia obrzeży. Mostki termiczne występują również w miejscach styku przegród zewnętrznych, wszędzie tam, gdzie następuje zetknięcie, czyli w styku ścian i dachu.

Zalety izolacji natryskowej

Biorąc pod uwagę konsekwencje, z pewnością nie trzeba przekonywać, jak niekorzystne jest występowanie mostków termicznych. Izolacja ma na celu zabezpieczać budynek, a w momencie, kiedy dochodzi do nieszczelności, zabezpieczenie nie spełnia swojego nadrzędnego celu. Najlepszym sposobem na uniknięcie mostków termicznych jest dobranie właściwych materiałów izolacyjnych, które dopasują się do powierzchni i wypełnią nawet trudno dostępne miejsca.

Izolacja natryskowa ma wiele zalet, ale w przypadku mostków termicznych najważniejszą jest jej konsekwencja i sposób aplikacji. Standardowe rozwiązania nie są w stanie dopasować się do trudno dostępnych miejsc, a każda nawet najmniejsza przestrzeń jest dowodem na niepowodzenie prac izolacyjnych. Pianka PUR oprócz swoich wyjątkowych właściwości wyróżnia się aplikacją natryskową, gdzie przy użyciu wysokiego ciśnienia jest w stanie dotrzeć nawet mało widocznych zakamarków przy otworach okiennych lub stykach ścian. Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową również wykazuje większą skuteczność i powodzenie w porównaniu z tradycyjnymi materiałami.