Wełna czy pianka – jak skutecznie ocieplić dach?

Dach niezależnie od budowy wymaga solidnego ocieplenia. Materiał powinien spełniać określone warunki. Ochrona przed utratą ciepła, przed działaniem ognia, dźwiękoszczelny i taki, który trwale i szczelnie wypełni przestrzeń więźby dachowej, nawet dachu skośnego. Pozornie wszystkie warunki spełnia wełna mineralna, ale coraz częściej poświęca się uwagę piance PUR. Czy warto zmienić tradycyjne rozwiązanie na nowoczesną piankę poliuretanową? Wełna czy pianka – jak skutecznie ocieplić dach?

Szczelny montaż bez mostków termicznych to gwarancja satysfakcji i zadowolenia. Od lat popularnością cieszy się wełna mineralna, która spełnia wszystkie wymagania, jednakże coraz częściej ustępuje miejsca piance poliuretanowej, która jako nowoczesny materiał izolacyjny wykazuje się nieprzeciętnymi właściwościami. Na Zachodzie wiedzie prym, w Polsce trudno się do niej przekonać, zatem czy warto ocieplać dach pianką PUR?

Tradycyjna wełna kontra nowoczesna pianka PUR

Najlepszą odpowiedzą na pytanie, czy warto jest analiza wszystkich danych technicznych i zestawienie ich z właściwościami pianki PUR. Wełna mineralna jest materiałem sprężystym, dlatego skutecznie wypełnia przestrzeń między krokwiami. Wykazuje parametry akustyczne i niepalne. Materiał składa się z włókien, które mają zdolność tłumienia dźwięku i pozwalają na swobodny oddech. Warstwa wełny w granicach 19-25 cm zapewni pożądany współczynnik ciepła zgodny z obowiązującymi przepisami. Jej wadą jest nasiąkliwość, która degraduje materiał i ogranicza do minimum jego zdolności izolacyjne, dlatego wymagane są dodatkowe materiały, które powstrzymają proces zawilgocenia.

Możliwość układania natryskowego to gwarancja szybkości wykonania pracy, co jest niewątpliwie plusem. Pianka PUR dzieli się na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową, i każda z nich wykazuje się innymi cechami. Pianka o zamknięte budowie wykazuje się niską przepuszczalnością, dlatego stosowana jest jako zewnętrzna izolacja poddaszy. Otwartokomórkowa jest wypełniona powietrzem, dlatego to skuteczny materiał izolacyjny do połaci dachowej. Jej lekkość, pozwala na użycie mniejszej masy materiału, co nie powoduje obciążenia konstrukcji, wręcz przeciwnie wzmacnia więźbę dachową. Nakładana hydrodynamiczne poprzez natrysk pozwala na wypełnianie nawet trudno dostępnych miejsc. Niewątpliwą zaletą pianki w porównaniu do wełny jest brak ryzyka powstania mostków termicznych w przegrodzie. Wadą pianki jest jej ognioodporność. Wykazuje się właściwościami samo gasnącymi o zadowalających parametrach, jednakże w przeciwieństwie do wełny nie jest ognioodporna.

Nieprzeciętne właściwości pianki PUR

Wybór materiału nie jest łatwy. Ważne by był zadowalający do właściwych warunków eksploatacyjnych. Z punktu widzenia specjalistów piana PUR zasługuje na uwagę, ponieważ jako nowoczesny materiał jest stale poddawany ulepszeniom, by poprawić właściwości choćby ognioodporne. Z perspektywy izolacyjnej warto skusić się na nowoczesne i trwałe rozwiązania, które skutecznie zabezpieczą dach przed utratą ciepła.