TERMOIZOLACJE

Czym jest piana poliuretanowa?

Piana poliuretanowa (zwana inaczej pianą PUR) to połączenie dwóch składników: żywicy i utwardzacza. Mieszanka tych 2 substratów daje w wyniku materiał o niesamowitych właściwościach. Skuteczne termoizolacje polegają na łączeniu składników odbywa się na miejscu wykonywania termoizolacji w specjalnym reaktorze. Po połączeniu składników piana transportowana jest pod ciśnieniem i aplikowana przez operatora. Piana PUR charakteryzuje się gwałtownym przyrostem objętości (nawet stukrotnym!) dzięki czemu szczelnie wypełnia izolowane powierzchnie. Piana poliuretanowa nadaje się do zastosowań zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Dlaczego piana poliuretanowa?

Piana PUR w wielu względach przewyższa swoimi parametrami powszechnie stosowany w Polsce styropian i wełnę mineralną. Najważniejszą cechą piany jest wysoki opór cieplny (współczynnik przenikania ciepła U): wełna mineralna: λ=0,035-0,045 W/m2, piana PUR: λ=0,021-0,030 W/m2. Należy również pamiętać że nawet stosując wełnę mineralną o najwyższych parametrach jesteśmy często zmuszeni stosować 2 warstwy izolacji ze względu na występowanie mostków termicznych (np. krokwie w konstrukcji poddasza). Piana poliuretanowa dzięki swojej rozszerzalności eliminuje ten problem.

Trwałość termoizolacji

Termoizolacje budynków wykonywane za pomocą piany poliuretanowej sa niezwykle trwałe. To kolejny argument przemawiający na korzyść tego rozwiązania. Wełna mineralna jest materiałem higroskopijnym – pobiera wilgoć z otoczenia. Nasycona wodą wełna znacząco obniża swoje właściwości izolacyjne oraz niszczeje. Piana poliuretanowa jest materiałem paroprzepuszczalnym i bardzo słabo nasiąkliwym. Ze względu na wspomnianą wyżej wysoką nasiąkliwość wełny mineralnej jej trwałość wynosi ok. 10 lat, po tym okresie zalecana jest wymiana. Producenci piany PUR deklarują trwałość na poziomie 25-50 lat!

Łatwość zastosowania

Ze względu na swoją technologię wełna mineralna sprawia problemy przy konstrukcjach o skomplikowanych kształtach (lukarny, bawole oka, wykusze, itp.). Ocieplanie budynków, dachów czy też ocieplania poddaszy wymaga niesamowitej precyzji. Do montażu w takich miejscach panele wełny trzeba docinać, co generuje odpady i nie gwarantuje dojścia w każdy zakamarek. Dodatkowo do montażu wełny wymagane są dodatkowe elementy (kotwy, kołki, sznurki), co uniemożliwia zastosowanie w niektórych przypadkach. Do aplikacji piany poliuretanowej nie wymagane są dodatkowe narzędzia. Dzięki swej rozszerzalności piana dociera we wszystkie miejsca i szczelnie je wypełnia. Pianę PUR można stosować na wszystkich rodzajach powierzchni.

Wydajność

Sprawna 2 osobowa ekipa monterów wełny jest w stanie wykonać ok. 50 m2 termoizolacji budynku dziennie. 2 osobowa ekipa obsługująca maszynę do wytwarzania piany może wykonać nawet 300 m2 izolacji każdego dnia (niezależnie od kształtu powierzchni i rodzaju podłoża!). Obiekt zaizolowany pianą PUR jest gotowy do użytku po upływie kilku godzin. Kolejnym atutem piany poliuretanowej jest jej niska waga: 1 m3 piany otwartokomórkowej używanej do ocieplania poddaszy waży 8-10 kg, wełny mineralnej 16-60 kg. Dzięki temu piana PUR może być z powodzeniem stosowana w budynkach o lekkiej konstrukcji (termoizolacje przemysłowe).

Bezpieczeństwo

Piana poliuretanowa jest materiałem trudnopalnym i samogasnącym. Jest ona termoutwardzalna – pod wpływem wysokiej temperatury staje się twarda i uniemożliwia przedostanie się ognia na elementy którymi jest pokryta (np. drewniana konstrukcja dachu). Poliuretan jest substancją obojętną chemicznie, nietoksyczną i bezwonną – może być używany w przemyśle spożywczym i mieć bezpośredni kontakt z żywnością. Dodatkowo nie wywołuje uczulenia i nie pyli podczas ocieplania i docieplenia budynków pianką w przeciwieństwie do wełny mineralnej.

Zastosowanie

Piana poliuretanowa jest materiałem uniwersalnym i jest stosowana zarówno w przemyśle – termoizolacje przemysłowe, jak i budownictwie mieszkaniowym – termoizolacje budynków. Może być stosowana wewnątrz (piana otwartokomórkowa) oraz na zewnątrz (piana zamkniętokomórkowa). Piana PUR z powodzeniem może być aplikowana na ściany, fundamenty, dachy skośne, dachy płaskie, stropy, stropodachy, posadzki, hale produkcyjne, budynki inwentarzowe i wszystkie inne rodzaje konstrukcji.
Ocieplanie budynków pianką, w tym ocieplenia dachów i poddaszy, wykonujemy kompleksowo na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego – Bydgoszcz, Toruń, używając do tego najlepszego sprzętu. Wiedza oraz umiejętności naszych fachowców gwarantują realizację termoizolacji na najwyższym poziomie.